Domovská stránka » Všetko čo potrebuješ vedieť o drakoch

Všetko čo potrebuješ vedieť o drakoch

Uhorský chvostorožec

Harry Potter čelil uhorskému chvostorožcovi počas Trojčarodejníckeho turnaja vo filme „Ohnivá čaša“, vyzbrojený len svojím prútikom a metlou, ktorú si privolal kúzlom Accio.

Uhorskí chvostorožci dokážu vystreliť oheň až do vzdialenosti 15 metrov. Sú mimoriadne nebezpeční, s čiernymi šupinami, žltými očami, bronzovými rohmi a ostnatými chvostmi.

Nórsky ostnác

Vajce, ktoré Hagrid získal od záhadného cudzinca v knihe „Kameň mudrcov“, sa vyliahlo do Norberta, nórskeho ostnáča – mláďaťa s ostnatými krídlami a dlhým ňufákom. Neskôr sme sa v „Daroch smrti“ dozvedeli, že Norbert je v skutočnosti samica, čo podľa Charlieho Weasleyho znamená, že je ešte zúrivejšia.

Tieto draky sú známe tým, že sa živia vodnými tvormi. Napríklad v roku 1802 údajne nórsky ostnáč ulovil mláďa veľryby pri pobreží Nórska.

Antipodský opaloočko

Antipodský opaloočko je považovaný za jedného z najkrajších drakov, s trblietavými šupinami a bezdúhovkovými, mnohofarebnými očami. Produkuje veľmi žiarivý šarlátový plameň.

Pochádza z Nového Zélandu, ale bolo zaznamenané, že migruje aj do Austrálie, kde bol samec v 70. rokoch 20. storočia pripisovaný sérii útokov na kengury.

Čínsky ohnivák

Tento červený drak je pomenovaný podľa plameňov, ktoré vychádzajú z jeho nozdier, keď sa nahnevá. Viktor Krum čelil jednému z týchto drakov počas Trojčarodejníckeho turnaja.

Čínsky ohnivák, známy aj ako „levodrak“, má množstvo zlatých ostňov okolo svojho krátkeho ňufáka. Jeho vajcia sú karmínovo červené s pozlátenými škvrnami a ich škrupiny sú veľmi cenené medzi čínskymi čarodejníkmi.

Waleský zelený

Tieto zelené draky sú zvyčajne menej nebezpečné, uprednostňujú ovce pred ľuďmi. Fleur Delacour čelila jednému počas Trojčarodejníckeho turnaja a vyviazla bez zranení.

V roku 1932 jeden waleský zelený vletel na pláž plnú kúpajúcich sa muklov. Ich spomienky boli následne vymazané čarodejníckou rodinou, ktorá bola náhodou na mieste. Tento drak sa dobre maskuje v tráve a väčšinou žije v horskej rezervácii zriadenej na jeho ochranu.

Švédsky tuponosý

Cedric Diggory odvážne bojoval so švédskym tuponosým počas Trojčarodejníckeho turnaja. Tento modrosivý drak má striebornú kožu, ktorá sa používa na výrobu ochranných rukavíc a štítov. Je známy modrým plameňom, ktorý vychádza z jeho nozdier.

Peruánsky zmijozub

Tieto medenofarebné draky majú hladké šupiny a nebezpečne jedovaté tesáky. Hoci sú najmenšími známymi drakmi, majú chuť na ľudské mäso. Koncom 19. storočia bola Medzinárodná konfederácia čarodejníkov nútená vyslať deratizátorov, aby znížili ich počet.

Rumunský dlhorožec

Tieto draky sú pomenované podľa svojich dlhých, zlatých rohov, ktoré používajú na napichovanie koristi. Ich rohy sú tak veľmi žiadané, že počet týchto drakov začal klesať, čo viedlo k zriadeniu chovného programu.

Ich rodné Rumunsko sa stalo miestom, kde čarodejníci z celého sveta študujú draky všetkých plemien.

Hebridský čierny

Pomenovaný podľa Hebrídov, ostrovov pri západnom pobreží Škótska, tieto draky môžu dorásť až do dĺžky 9 metrov. Hebridský čierny má drsnú kožu a ostré hrebeňové výstupky na chrbte. Má fialové oči, špicatý chvost v tvare šípu a netopierie krídla.

Ukrajinský železnobruchý

Tento drak je najväčším plemenom vo svete čarodejníkov. Má kovovo sivé šupiny, hlboké červené oči a dlhé, zlovestné pazúry.

Hoci nebol nikdy formálne identifikovaný, drak, ktorého Harry, Ron a Hermiona stretli v trezoroch Gringottbanky, mohol byť ukrajinský železnobruchý. Bol opísaný ako majúci bledé šupiny, „mliečne ružové“ oči a žltkasté brucho. Možno jeho červené oči vybledli na ružové počas mnohých rokov strávených pod zemou.