Pri príležitosti Dňa matiek nám napadlo, pripomenúť si mamy vystupujúce v našom obľúbenom príbehu o mladom čarodejníkovi. Keď som sa ale začala nad tým bližšie zamýšľať, uvedomila som si, že ich až tak veľa „nestretneme“. Na našich stories na Instagrame sme ich už okrajovo spomenuli, ale poďme sa bližšie pozrieť na naše najobľúbenejšie mamy v príbehu Harry Pottera.

Lily Potter

Lily mala iba 20 rokov, keď sa stala mamou. Žiaľ, ako vieme, o rok aj pár mesiacov bola aj s Jamesom zavraždená lordom Voldemortom. S Harryho mamou sa na stránkach kníh stretávame málo. Prvýkrát, keď sa Harry pozrie do zrkadla z Erisedu. Neskôr dostane od Hagrida album so zozbieranými fotkami jeho rodičov. Dozvedáme sa o jej obeti a pradávnom kúzle ochrany, ktorým zachránila Harrymu život.

Materinská láska je tou najsilnejšou mágiou na svete. Voldemortovi ani nenapadlo, že by sa také niečo mohlo stať, lebo ako mu povedal Harry: „…ty si ten slabý! A nikdy nebudeš poznať lásku, či priateľstvo…“ (film Harry Potter a Fénixov rád)

Lily a James na fotke z Harryho albumu

Ale na začiatku príbehu o Lily Potterovej nepočúvame práve lichotivé komentáre. Jej sestra Petúnia sa o Harryho mame vždy vyjadrovala s nechuťou a opovrhnutím. Keď sa Harry čudoval, že Dursleyovci vedeli, že je čarodejník, tak z Petúnie vyšlo toto:

“ Vedeli! Samozrejme, že sme to vedeli! Čím iným by si mohol byť, keď si mal za mater moju šibnutú sestru?! Aj ona kedysi dostala taký list, odišla na tú – tú školu – a každé prázdniny sa vracala domov s vreckami plnými žabích vajíčok a čajové šálky premieňala na potkany. Ja jediná som od začiatku vedela, že je strelená!…“

Harry Potter a Kmeň mudrcov, Štvrtá kapitola, str. 59

Petúnia, hoci na svoju sestru žiarlila a nemala pre ňu pekného slova, sa predsalen Harryho po jej smrti ujala a tým túto obetu a kúzlo spečatila.

Harry počas svojho času na Rokforte objavuje o živote svojich rodičov stále viac a viac. V piatej knihe v kapitole Snapova najhoršia spomienka, na hodinách oklumencie u Snape, sa mu podarí zistiť, že Lily nebola práve paf z mladého Jamesa Pottera, ba ho priam až neznášala.

“ Nechodila by som s tebou, ani keby som mala na výber iba teba a obrovskú chobotnicu,“ vyhlásila Lily.

Harry Potter a Fénixov rád, Dvadsiata ôsma kapitola, str. 620
James a Lily v Snapovej spomienke

Od profesora Slughorna sa Harry dozvie, že jeho mama bola jednou z jeho najobľúbenejších študentiek, lebo bola veľmi talentovaná čarodejnica a dotiahla to až na jeho „poličku slávy“. A po Snapovej smrti sa z jeho spomienok dozvedá o ich priateľstve, ktoré skončilo tým, že sa stal smrťožrútom, ale aj to, že ju vždy miloval.

Always…

Molly Weasley

Molly nás už v prvej scéne na stanici King’s Cross presvedčí o svojej láskavosti. Filmy ju vykresľujú celkom dobre, ale v knihách má oveľa viac priestoru. Hoci je prísnou mamou, svojim deťom sa snaží dať tie správne hodnoty, veľa sa obetuje a v neposlednom rade si dá záležať aj na tom, aby dala kus svojej materinskej lásky aj Harrymu. Aj ona sa vydala za svoju školskú lásku Artura a prvý syn, Bill sa jej narodil, keď mala 21 rokov.

Molly vítajúca Harryho v Brlohu

Vo filmoch je Molly Weasleyová „najprv mama, potom čarodejnica,“ ako vraví herečka Julie Waltersová, ktorá hrala práve Molly. Trápia ju rodinné financie, problémy, do ktorých sa (najmä) jej mladšie deti dostávajú, venuje sa vareniu a štrikovaniu a vytvára svojím deťom domov, kam sa vždy chcú vrátiť.

Jej citlivú stránku najviac odhaľujeme v piatej knihe, keď sa trápi nad Percym, ktorý odišiel po hádke z domu, a kde po strete s prízrakom spoznáme jej najväčší strach:

„PUK!

Ronovo telo sa zmenilo na Bilovo, s roztiahnutými rukami ležal na chrbte, oči mal dokorán otvorené a pohľad prázdny. Pani Weasleyová vzlykala ešte hlasnejšie.

„R-riddikulus!“ vzlykla znova.

PUK!

Namiesto Billa tam ležal pán Weasley, okuliare mal nakrivo a po tvári mu stekal pramienok krvi.

„Nie!“ stonala pani Weasleyová. „Nie… Riddikulus! Riddikulus! RIDDIKULUS!“

PUK! Mŕtve dvojčatá. PUK! Mŕtvy Percy. PUK! Mŕtvy Harry…“

Harry Potter a Fénixov rád, Deviata kapitola, str. 174

Ja osobne mám Molly veľmi rada a to z niekoľkých dôvodov:

1. dáva dobrý príklad svojím deťom , ale aj nám čitateľom. Nezáleží na tom odkiaľ pochádzame, koľko máme peňazí, či akú prácu – keď sme ako rodina spolu, zdraví a pohromade – máme všetko, čo nám treba.

2. Napriek tomu, že nikdy nemali veľa, vždy mali otvorené dvere (aj srdce) pre Harryho. To, ako ho s Billom prišla podporiť na trojčarodejnícky turnaj ma vždy zahreje pri srdci.

3. Hoci to tak nevyzerá vždy, bola veľmi odvážnou a nadanou čarodejnicou. Napriek nebezpečenstvu, ktoré im ako rodine hrozilo, lebo vždy stáli na Harryho (a Dumbledorovej strane) išla bojovať a nakoniec pochopila, že ani svojim deťom v tom nemôže brániť, že sa musia vedieť postaviť na stranu dobra.

Tak a to by sme na dnes mali. Zaujímalo by ma, ktorá postava mamy je tou vašou najobľúbenejšou a budeme rady, keď nám pomôžete vybrať o ktorých dvoch napíšeme viac nabudúce. Tento blog je prvý z kategórie POSTAVY a postupne doň budú pribúdať články o všetkých našich-vašich obľúbených postavách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *